STOWARZYSZENIE RABSZTYN
Imieniny:



Strona głowna | Statut | Władze | Deklaracja członkowstwa | Galeria zdjęc | Fatalna rekonstrukcja | Kontakt | Zamek RABSZTYN

GALERIA ZDJĘC


DOM handlowy w rynku olkuskim. Brak harmonii i historycznej zgodnosci z całym rynkiem.


DOM handlowy na miejscu zabytku po dawnym kosciele i klasztorze Augustianów. Komu i do czego był potrzebny w tym miejscu DOM handlowy?. Na pewno nie mieszkancom Olkusza. Zniszczono bezcenny i niezbadany do konca zabytek.


Dawne starostwo. Od kilku lat opuszczone, grozi zawaleniem. Pewnie lepiej doprowadzic do całkowitej ruiny niż sprzedac osobie prywatnej. Może o to chodzi. Ma się zawalic a na tym miejscu powstanie kolejny DOM handlowy z betonu, aluminium i szkła.


Ulica Sławkowska. Nigdy tak nie wygladała. Mamy watpliwosci czy jest ładniejsza. Może gdyby nie te okraglaki, niczemu nie służa, tylko szpeca.


Dwór Starosty Rabsztynskiego pod zamkiem Rabsztyn. Wygladał całkowicie inaczej. Obecny własciciel i projektant tej paskudy, pozbawieni sa poczucia piekna, gustu i uczciwosci historycznej.


Tak wygladał dwór Starosty Rabsztynskiego dawniej.


Zamek Rabsztyn, pozostawiony bez opieki, rozsypuje się i jest dewastowany przez pseudo turystów i niefrasobliwa młodzież. Może lepiej sprzedac zamek osobie prywatnej, która posiada srodki i odbuduje zamek?.


Grodzisko, na Starym Olkuszu i hałda która chciano je zasypac. Na hałdzie urósł już las. Zmieniono całkowicie historyczny kształt terenu, a można było przecież umiejscowic ta hałdę 100 lub nawet 200 metrów dalej w lesie.


Nadgorliwy antychrzescijanin chciał zasypac kosciół. Niedouczony nie wiedział, że zasypuje najstarszy Olkusz.


W roku 2003 przeprowadzono prace zabezpieczajace Grodziska na Starym Olkuszu. Nadmurowano mury dawnego koscioła i zrekonstruowano obelisk ufundowany przez mieszkanców Olkusza w 1937 r. Niestety z niewiadomych powodów nie dokonczono rekonstrukcji i nie umieszczono na szczycie pomnika kamiennego krzyża.


Zdjęcie resztek kamiennego krzyża do dzisiaj leżacego w fosie.


A można przecież inaczej. Przykład zrekonstruowanej baszty na ulicy Szpitalnej w Olkuszu.


Niech ktos powie, czy to nie jest piękne?. Można było odbudować taka sama baszte na ul. Kosciuszki, zamiast niszczyc zabytek po Augustianach..


Wykonawca kanalizacji w rynku w 2005 roku nie potrafił zrekonstruowac ulicy taka samą kostką brukową. Ten co odbierał ta inwestycje powinien się wstydzic. Tym bardziej, że jest ona przed oknami Urzedu Miasta i Gminy Olkusz. Ciekawe, gdzie sie podziała kostka z tej ulicy.


Zniszczona w latach 60-tych wieża cisnien na rynku w Olkuszu. Była niewatpliwie ciekawym dodatkiem do rynku. Komu przeszkadzała?.


Ateny Olkuskie, pałac we Włodowicach, spłonał po II wojnie. Czy ktos podejmie sie odbudowy?.


Minoga. Pałac Weżyków z 1862 roku. Po II wojnie przejety przez Państwo. Ograbiony i zniszczony przez miejscowa ludnosc. Obecnie odnawiany dużym nakładem srodków przez prywatnych włascicieli.


Pałac w Minodze jest pozytywnym przykładem rekonstrukcji starych zabytków.


Czaple Małe, pałac rodziny Popielów, kolejny przykład dewastacji zabytku.


Przejety po II wojnie z całym wyposażeniem a dzisiaj pozostawiony w całkowitej ruinie.


Pałac Popielów w Sciborzycach jest kolejnym przykładem dewastacji zabytku. Po II wojnie ograbiony z wyposażenia i bardzo okazałej biblioteki oraz archiwum. Zniszczenia dopełniła przeróbka na biura PGR-u. Dzisiaj potrzeba znacznych nakładów na jego odnowienie.


Zamek Rabsztyn - w lutym 2007 roku runęła znowu czesc muru. Ale czy kogos to interesuje?.


Wierbka, ruina pałacu Moesów z 1880 roku. Przejety po II wojnie przez Panstwo w 1981 roku spłonał. Do 1981 r. zamieszkały był przez Monarowców.


Czy wróci jeszcze kiedys do dawnej swietnosci?.


Zamek w Smoleniu. Przykład konfliktu wartosci. Zamków na Jurze jest 20. Lasów kilkaset tysięcy hektarów, jednak nie można wyciac lasu na wzgórzu zamkowym.


Zamek Bydlin i slady okopów z 1914 roku znajduje sie na tym wzgórzu. Podobnie jak w Smoleniu nie można wyciac tego lasu, aczkolwiek w Polsce co roku wycina sie setki tysięcy hektarów lasu.


Copyright © 2007-2011 by olwen.eu